Crysis Fidye Zararlısına Şifre Çözücü Yayınladı!

blank

Crysis Fidye Zararlısına Şifre Çözücü Yayınladı!

Crysis Fidye Zararlısına Şifre Çözücü Yayınladı!

Eset daha önce, yaygın fidye yazılımlarından biri olan TeslaCrypt’e karşı şifre çözücü yayınlamıştı. ESET şimdi de, yine yaygın bir tür olan Crysis fidye yazılımına karşı şifre çözücü yayınladı.

Bilgisayardaki dosyaları şifreleyen, sonra da fidye karşılığı açmayı vaadeden fidye yazılımları siber suçluların ana işlerinden biri haline geldi. Genel olarak Cryptlocker olarak tanımlanan bu fidye yazılımlarını temizlemek, sisteme bulaştıktan sonra oldukça zor. Ayrıca pek çok farklı türevinin bulunması, söz konusu görevi daha da zorlaştırıyor.

Cryptlocker Virüsünden nasıl Korunabiliriz?

Bu virüsten korunabilmeniz için yapmanız gereken en önemli işlem mutlaka sisteminize bir anti virüs yazımlını kurmak olacaktır. Bu anti virüs yazılımının birkaç günde bir olarak hatta her gün kendisini güncellemesini sağlamalısınız. Kendisini güncel tutan anti virüsler bir nebze de olsa güvenlik sağlayabilmekteler. Ayrıca sizlere her yollanan e-posta eklerini çalıştırmamalı ve anti virüs yazılımınız ile mutlaka taratmalısınız. Bütün bu işlemleri yaparak %90’lara varan korumalara sahip olabilirsiniz. Ancak önemli olan bir gerçek var ki mutlaka kendi sisteminizi nasıl koruyabileceğinizin püf noktalarını öğrenmelisiniz. Bilinçsiz bir kullanıcı olursanız her zaman hacklenmeye maruz kalabilirsiniz.

Bu konuda birçok kişi maalesef ki mağdur durumda! 

Ancak ESET, oldukça kötü üne sahip TeslaCrypt fidye yazılımı için yaz başında bir şifre çözücü yayınlamış ve bu çözücü kısa süre içinde çok yoğun olarak indirilmişti. Tesla Crypt’den sonra Crysis fidye yazılımına da çözüm bulundu!

ESET, şimdi de ‘Win32 / Filecoder.Crysis’ olarak etiketlenen ‘Crysis’ fidye yazılımı için ücretsiz bir şifre çözücü yayınladı. Bu zararlı ve türevleri tarafından şifrelenmiş olan dosyaları çözebilen şifre çözme aracı şu linkten indirilebilir durumda…

Şifre Çözücüyü İndir: EsetCrysisDecryptor.exe

Bu aracı nasıl kullanacağınızı öğrenmek için ESET’in bu konudaki destek sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Fidye yazılımlarında en önemli konu, sisteme bulaştırmadan önce önlem almak. Bulaştıktan sonra temizlemek oldukça zor. Bu nedenle bilgisayar, tablet ve cep telefonu kullanıcıları; işletim sistemlerini ve uygulamalarını sürekli olarak güncel tutmalı, çoklu koruma katmanlarına sahip güvenlik çözümleri kullanmalı ve düzenli olarak önemli verilerini çevrimdışı (offline) örneğin harici bir sabit diske yedeklemeli. Ayrıca e-posta ile gelen veya web tarayıcıda görülen linklere veya dosyalara tıklarken dikkatli olunmalı.

No Comments

Post A Comment

Enter Captcha Here : *

blank Reload Image