Küresel Kriz Ortamında ERP nin Faydaları

kuresel-web

Küresel Kriz Ortamında ERP nin Faydaları

Küresel kriz ortamı, var olan kaynakların etkin kullanımını gerektirir. Kriz dolayısıyla şirket içinde alınan kararların iş süreçlerinde kolaylıkla hayata geçirilmesi, kısıtlı kaynaklarla yönetilen KOBİ’ler
için büyük önem taşımaktadır. Esnek ve kolay uyarlanabilir ERP uygulamalarına sahip olan küçük ve orta ölçekli işletmeler, iş süreçlerini elden geçirebilir, etkin yönetim bilgi sistemi ile krizin etkilerini en aza indirebilirler.

ERP sistemlerindeki bilgiler anlamlandırılabilir olduğundan ekonomik kriz dönemlerinde daha hızlı karar vermenizi sağlar ve kurumun yönetim olanaklarını arttırır. Gelirlerin azaldığı, kâr marjlarının düştüğü dönemlerde, maliyetlerin doğru takibi ve stratejik analizler ile doğru kararların alınması daha da önem kazanmaktadır. Bu da ERP sistemi ile mümkündür.

Küresel ekonomik kriz, özellikle üretim yapan kuruluşları zorlamakta, karlılığın düşmesine daha da önemlisi zararlara yol açmaktadır. Kriz döneminde piyasa fiyatlarının altında maliyetlerle üretmeyi başarabilen KOBİ’lerin ayakta kalabileceği unutulmamalıdır. Bunu yapabilmenin tek yolu maliyetleri çok yakından takip edebilmekten geçmektedir. Hammadde, enerji, işçilik, döviz kurları gibi maliyeti etkileyen unsurların sürekli değiştiği ortamda gerçek maliyeti bulmak zorlaşacaktır. Kaliteden ödün vermeden maliyetlerin aşağılara çekilebilmesi, ürünlerin piyasadaki şansını yükseltecektir.

ERP’nin ekonomik kriz sırasında şirketlere çok ciddi faydalar sağlayabileceği önemli bir gerçektir. Çünkü gerçek zamanlı ve doğru bilgiye hızlıca ulaşabilen şirketler geleceklerini de doğru yorumlayabilirler. Ekonomik kriz dönemlerinde rekabet her zaman olduğundan daha büyük önem kazanır, zaten durgun olan piyasada ürünlerinizin rakiplerinizden daha ön planda yer alabilmesi için çözüm üretebilmeniz ve fark yaratabilmeniz gerekir. Doğru yorumları ve çözümleri ancak şirketinize tam anlamıyla hakimseniz, gerçek maliyetinizi görebiliyorsanız ulaşabilirsiniz. ERP size bu konuda fayda sağlar, maliyetlerinizi anlık görebilir, harcamalarınızı ve bütçenizi gerçek üretim ve maliyet değerleri üzerinden yaparak rakiplerinize fark yaratabilirsiniz.

ERP yazılımı kullanan firmalar kriz dönemlerinde, işletmelerinde mal ve hizmet üretimi için gereken işgücü, makine, malzeme gibi tüm kurumsal kaynaklarını daha verimli kullanabilmekte, ürün maliyetlerini düşürebilmekte, kar marjlarını doğru hesaplayarak, doğru fiyatları oluşturabilmektedirler. Yine ERP yazılımı sayesinde bu işletmeler, müşteri beklentilerine uygun ürünler tasarlayabilmekte, ürünlerin kalitelerini artırabilmekte, ürün teslimat sürelerini kısaltabilmekte, müşteri şikayetlerini sağlıklı bir şekilde kayıt altına alıp bunlara hızlı etkin çözümler üretebilmekte, piyasada yeni müşteriler edinebilmekte, finansal açıdan yöneticinin önünü görebilmesine yol açabilecek esnek raporlar alabilmektedir.

Bu firmalar, kriz sonrasına, müşteri sayısını arttırmış ve pazar payını büyütmüş, hedeflediği karlılığı sağlamış ve rekabette önemli avantajlar elde etmiş olarak geçmektedirler.
Kriz döneminden çıkış sürecinde en büyük avantajı, yine ERP yazılım sistemini kullanan firmalar elde eder. Çünkü krizde kendisini küçültmüş ve ERP sistemini oturtamamış dolayısıyla yeni sürece hazırlıklı olamayan firmalar, bu yeni dönemde aniden oluşan talep artışlarına cevap veremez hale gelmektedirler. Kriz süresince, kaynaklarını verimli yönetmeyi, üretim süreçlerini ve maliyetlerini etkin kontrol etmeyi sağlayan ERP sistemine sahip firmalar ise, bu taleplere çok rahat cevap verip başarılı olacaklardır.

Henüz ERP yazılımı yatırımı yapmamış firmalar ise bu durgun dönemi, işletmelerindeki iş süreçlerini uygun bir kurumsal kaynak planlaması projesi ile entegre hale getirmek için bir fırsat olarak değerlendirebilirler. Kriz süresinde firmalarında önemli bir yapılanmayı tamamlamış olan bu firmalar, kriz sonrasında bu yatırımlarının geri dönüşlerini hızla geri alacaklardır.

Esra Akduman

Bize Ulaşın!

    Teklif ya da bilgi almak için
    0232 462 59 59 ya da formu doldurun!