Genius Mağazacılık Yazılım Ürünleri

GENIUS MAĞAZACILIK YAZILIM ÇÖZÜMLERİ

Adapa Bilgi Sistemleri;  perakende satış noktalarında, Toshiba 4610-2NF Yeni Nesil Ökc cihazları ile birlikte Genius 2.xx veya Genius OPEN  yazılımlarını kasa yönetim , orta ofis yazılımı olarak konumlandırıyor ve  perakendecilerin kullanımına sunuyor.  Genıus yazılımları mali onaylı kasaların yönetiminden başlayıp, arka ofis, muhasebe, erp yazılımları ile Toshiba 4610-2NF Yeni Nesil Ökc cihazlarının  entegre çalışmasında köprü vazifesi yapan, kampanya yönetimine kadar fonksiyonları içeren Türkiye’de geliştirilmiş ve yurtdışında da satışı ve kullanımı olan  yazılımlardır. Genıus 2.xx organize, hızlı perakende noktalarını(gıda, şarküteri v.d), Genıus Open özellikli mağazacılık (tekstil, kozmetik, yapı market v.d) noktalarında öncelikli tercih edilebilir.

Genius 2.xx

Sizinle birlikte büyüyen uygulama

POS A.Ş’nin perakende sektörüne sunduğu en önemli çözümlerinden biri, müşterilerinin ihtiyaç ve beklentilerini göz önünde bulundurarak, sağlam bir alt yapıyla piyasaya sunmuş olduğu Genius’tur.Genius perakende işletmelerinin tüm fonksiyonlarına yanıt verebilecek kapasitede, mali onaylı ve yüksek performanslı bir yazılım paketidir, zengin fonksiyonları ile her ölçekte perakendeciye uygundur. Kolay mağaza yönetimi, gelişmiş veri yapısı , on-line ve off-line çalışabilmesi , güvenlik özellikleri, gelişmiş promosyon ve kampanya desteği , kupon-çek ve müşteri kartı modülleri en önemli özelllikleridir.

Temel modülleri
POS cihazı üzerinde çalışan satış programı Genius POS / GeniusOpen POS
Mağaza Yönetim, Mutabakat, raporlama gibi işlevleri gerçekleştiren GeniusOffice / GeniusOpenOffice
Merkezi Yönetim modülü GeniusOpenMerkez
Kampanyalarınız yaratmanızı ve yönetmenizi sağlayan Modülü Genius Promosyon / Genius Kampanya
Müşterilerinizi yönetmenizi sağlayan Her türlü CRM sistemi ile entegre çalışan Müşteri modülü

Merkez Uygulamaları

 • Genius Müşteri ve Sadakat kart modülüGenius
 • Genius Merkez Ofis
 • Web Reports
 • Aktarım ve haberleşme uygulamaları
 • Genius Web servis  ve Genius Bonus Server
 • Genius Promosyon ( Genius 2 için)
 • Genius Kampanya  ( GeniusOpen için)
 • Genius E-Kampanya ( web mağazaları için)

Mağaza Uygulamaları

 • Genius Ofis
 • Genius Promosyon/Kampanya
 • Genius Raporları
 • Aktarım ve Haberleşme uygulamaları

POS Uygulamaları

 • Genius POS Standart
 • Genius POS Promosyon (Genius2 için)
 • Genius Puan Modülü (Genius2 için)
 • GeniusOpenPOS Kampanya ( GeniusOpen için)
 • Terazi , Promosyon sunucu , Banka-pos cihazı , GSM  dakika , modülleri

Tarihçe

 • 1998 Genius Uygulaması
 • 2001 Promosyon uygulamaları , Banka Entegrasyonları
 • 2002 Müşteri kartı , Kupon  Çözümleri , Termal yazıcı kullanımı
 • 2003 Pick & Mix , Dokunmatik ekran kullanımı
 • 2004 SQL veritabanı desteği , Restaurant Fastfood çözümleri
 • 2005 Yeni Türk Lirasına geçiş
 • 2006 EKÜ Kullanımı
 • 2007 Genius Open uygulaması
 • 2008 Kampanya ve iade yönetimi
 • 2009 GeniusOpen Multi-language ve Unicode desteği Yurdışı Projeleri
 • 2010 Genius Kampanya Motoru ( IBM SA ve ACE uygulamaları için)
 • 2011 Yeni Merkez ofis ve Kampanya uygulamsı ( web tabanlı)
 • 2012 Genius E-Kampanya , Mobil çözümler

Profesyonellerin seçimi

POS A.Ş. perakende sektöründe yıllardır sürdürdüğü çalışmaların sonucunda müşterilerinin neye ihtiyaç duyduklarını ve en çok nasıl bir programdan verim alabileceklerini analiz ederek müşterileri ile birlikte Genius’ı oluşturmuştur.

Genius, bir perakende işletmenin, hangi ölçekte olursa olsun, ihtiyaç duyduğu işlemleri gerçekleştirmesine ve hızlı bir satış ortamı oluşturmasına olanak verir.

Bütün Genius modülleri POS A.Ş. tarafından geliştirilmiştir. Gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında perakendeciler tarafından uzun yıllardır kullanılmaktadır.

Esnek Kullanım Alanı

Genius’un en yeni ve ihtiyaçlarınızı karşılamaya yönelik üstün teknolojisi, yeni uygulama ve modülleriyle tüm yazılım ihtiyaçlarınızı karşılayarak mağazanızda başka hiçbir uygulama platformuna ihtiyaç bırakmaz. Bütün IBM SurePos donanımları ve çevre birimlerini destekleyen Genius modülleri her tür ve büyüklükte perakendecinin ihtiyaçını karşılayabilmektedir.

Bilgiye Dönüştürülebilir Veriler

Genius, müşterilerinize ait verileri en doğru şekilde analiz ederek, kullanılabilir bilgilere dönüştürür. Bu sayede kişiye özel kaliteli hizmet vermenizi sağlayarak müşteri sadakati yaratmanızı ve satışlarınızı artırmanızı hedefler.
Veriyi, verimlilik ve tasarrufa dönüştirmek isteyen perakendecilere kasiyer performanslarını merkezi izlenmesi, personel yönetiminin planlaması için ihtiyacı olabilecek kaliteli ve detaylı veriyi sunar.

Kolay Mağaza Yönetimi

Çoğu işlemi otomatik yaparak mağazada bir IT personeline gerek duymadan sorunsuzca çalışan ve uzaktan yönetilebilen Genius sayesinde mağaza personeliniz müşterilerinize çok daha fazla zaman ayırabilir. Genius’un kasiyer eğitimlerini neredeyse gereksiz hale getiren görsel ve yönlendirici satış uygulamaları sayesinde ise eğitim masraflarınız ciddi ölçüde düşer.

Güvenilir Çift Taraflı Veri Aktarımı

Merkezden yapılan tanımlama ve değişiklikler on-line olarak anında mağazanıza ve kasanıza aktatırlır. Kasalardan da merkeze anında yapılan satışlara ait ayrıntılı veriler ve kasaların yazılım/ donanım durumları ile ilgili merkezi bilgilendirme verileri aktarılır.

Zengin Fonksiyonlar

Genius farklı sektörlerde avantaj sağlayacak pekçok yeni ve zengin fonksiyonlara sahiptir. İnteraktif ekranları ile zengin satış deneyimleri yaşamanızı sağlar. POS’unuzu sadece bir satış noktası olmaklan çıkarıp servis ve hizmet noktası haleine getirmenize yardımcı olur . Ürün, müşteri ve belge arama , kampanya , önerme veya taksit önerme gibi fonksyionlarla bütün POS larınız müşteri ilişkileri merkeziniz haline gelir. Üstelik iade yönetim modülü ile sadece satışınızı değil iade işlemlerinizide yönetir.

Daha Fazla Güvenlik

Genius, kullanıcı, kasa ve işlem bazlı geniş yetkilendirmesi ile daha güvenli bir platform sağlar. Çoğu işlemin/hesaplamanın sistem tarafından otomatik yapılabilmesi hataları en aza indirger.
Hem kullanıcılarınızn hem de cihazlarınızı merkezden izlemenizi ye yönetmenizi sağlar.

Online/Offline Çalışabilme
Merkezi olarak yönetilebilen Genius, merkez bağlantısı olmadığı zamanlarda da sorunsuzca çalışır. Bu sayede merkezde/mağaza sunucularında ne olursa olsun mağazada satış hiçbir zaman durmaz.

Esnek Kampanyalar Satışınızı arttır
Mağaza ve merkezde çalışan müşteri modülü ile tam entegre çalışan Promosyon veya kampanya modülleri ile müşterilerinize özel ve kişiselleştirilmiş hizmetler sunarak yeni müşteriler kazanabilir, mevcut müşterilerinizde ise marka bağlılığı yaratabilirsiniz.
Kullanım kolaylığı ve esnekliği sayesinde zamanın gereklerine göre birçok değişik promosyonlar tasarlayıp, uygulayabilir, elde edilen promosyon sonuç verilerine göre bir sonraki adımdaki promosyon ve kampanyalarınızı daha etkili seçebilirsiniz.. Çok çeşitli çoğu zaman ilk kez denenmiş promosyon ve kampanyalar ile rakipleriniz ile fark yaratarak; yeni ve kalıcı müşteri sayısını hızla arttırabilirsiniz.

Genius OPEN

Genius Open, POS A.Ş. tarafından geliştirilen üçüncü nesil satış noktası uygulamasıdır.

Genius Open, önceki nesil Genius ürünlerinde de olduğu gibi, parakende sektörünün temel özelliklerine sahip olduğu satış noktasındaki en büyük yardımcınızdır.

Sahip olduğu temel satış özellikleri ve gelişmiş kampanya özellikleri yanında sizleri , mağazalarda iş maliyetini azaltan, güvenliği artıran merkezi yönetim alt yapısı, ileri seviye kampanya yönetimi ve diğer birçok yeni teknoloji ile tanıştırmaktadır.

Bir bakışta Genius Open

GeniusOpen, yeni teknolojilerinin sağladığı avantajları kullanarak perakendecinin rekabetçi otamda esnekliğini artıran , anında ve hızlı karar vermesine olanak sağlayacak interaktif bir satış sistemidir.

Farklı sektörlerde faaliyet gösteren ve her büyüklükteki perakendici için dizayn edilmiş GeniusOpen, büyürken yatırımınızı korumanızı sağlar.

Kasiyer eğitiminin süresi ve maliyetini azaltan Grafik kasiyer ekranı ( opsiyonel Dokunmatik)

Kalıcı müşteri kazanımı sağlayan müşteriye özel dizayn edilebilir kampanyalar ve otomatik iade Satış arttırma, tedarikçi takibi, kasiyer performans yönetimi, müşteri ilişkileri yönetimine yönelik “veri madenciliği” için bilgiye dönüştürülebilir gelişmiş satış dosyası.

İade Yönetimi ( indirim, kupon,puan , vb)

Merkezi Yönetim Desteği
GeniusOpen ‘ın merkezi yönetimi sayesinde, perakendeci tüm lokasyonlarını merkezinden izleme, lokasyon bazında hızlı ve doğru kararlar alma imkanına sahip olur. GeniusOpen perakendeciye aldığı bu kararları yine merkezden lokasyon bazında uygulatma ve yönetme ayrıcalığını sunar.

Verimliliği Artıran Tasarım
Gelişmiş kampanya yönetimi, interaktif ve otomatik satış fonksiyonları ile işletmenizin müşteri memnuniyetini artırırken verimlilik ve karlılğınızı kontrol edebilmenizi sağlar.

Teknoloji ve perakendeciliğin birleşimi
GeniusOpen, yeni teknolojilerinin sağladığı avantajlarla perakendecilik uygulamalarını birleştirerek, perakendecinin esnek, anında ve rekabetçi bir ortamda hızlı karar vermesine olanak sağlayacak yeni nesil bir satış sistemidir.

Her büyüklükteki perakendeciye uygun dizayn

Farklı sektörlerde faaliyet gösteren ve her büyüklükteki perakendeciye uygun dizayn edilmiş GeniusOpen, işletmeniz büyürken yatırımınızı korumanızı sağlar.

Genius Open Merkez Office
Merkez ve Mağazalar dahil tüm tanımlamarın yapıldığı ofis uygulamasıdır. Mağaza, Kasa, Kullanıcı, Ödeme, Yetki ve Şablonların Merkezi olarak tanımlanması sağlar.
Yapılan tanımların mağazalara aktarılması için gerekli veriyi hazırlar.

 • Ofis Uygulaması
  • Veri Tabanları
   1. IBM DB2
   2. MS-SQL Server 2005 /2008blank
   3. Oracle  (10g)
  • Kullanıcı bazlında geniş yetkilendirme
  • Mağaza Kopyalama
  • Toplu Satış

– Müşteri ve Müşteri kartları girişleri
– Müşteri Hareketleri
– Çek yaratma
– Aktarım Tanımları
– Merkezi müşteri bilgileri kontrolü
– On-line sorgulama
– Toplu Puan kazanma
– Çek kontrolü
– 3- Tier mimari ile veritabanı bağımsız yapı
– Bütün verilerin Merkezden yönetilmesi
– Çoklu dil desteği
– Bütün satış uygulamaları için tek veritabanı yapısı
– Otomatik aktarımlar
– Stok yaratma, gruplama,
– Barkod yaratma
– Tanımlamalar

 

Genius Open Mağaza Office

Mağaza yöneticilerinin ihtiyaç duyduğu fonksiyonları içerir.
Giriş çıkış irsaliyeleri mal kabulü yapılamsını ve bu işlemlerin otomatik merkeze gönderilmesini sağlar

Gün sonu işlemlerinin yönetir

 • Kasa, Kasiyer mutabakat işlemlerinin yapılmasını sağlar,
 • Gün sonunda text satış bilgileri dosyasının hazırlanmasını sağlar,
 • Gün sonunda satış karşılaştırması yaparak, mutabakatsızlıkta kullanıcıyı uyarır,
 • ERP mutabakatı için Mağaza Closure bilgisi oluşturur

 

3- Tier mimari ile veritabanı bağımsız yapı
Bütün verilerin Merkezden yönetilmesi
Çoklu dil desteği
Bütün satış uygulamaları için tek veritabanı yapısı
Otomatik aktarımlar
Stok yaratma, gruplama,
Barkod yaratma
 • Tanımlamalar
  Geniş yetkilendirme
  Kullanıcı şablonu kullanabilme
  Kasa şablonu kullanabilme
  Kasiyer / Kasa mutabakatı
  Gün sonu kontrolleri
  Barkod basımı
  Mağaza raporları
 • -Ürün Listesi Raporu
  -Kayıtlı Belgeler Özet Raporu
  -Banka Ödemeleri Raporu
  -Kasa Toplamları Raporu
  -Kasa Ödeme Toplamları Raporu
  -Günlere Göre Satış Raporu
  -KDV’lere Göre Satış Raporu
  -Mağaza Ödeme Raporu
  -Saatlik Satış Raporu
  -Ödeme Detay Raporu
  -Kasiyer Detaylı Ödemeler Raporu
  -Satıcı Satış Raporu
  -TaxFree Satışları Raporu
  -Defolu Ürün Satışları Raporu
  -Fiyat Tuşu Satışları Raporu
  -İndirim Raporu (Özet) Raporu
  -Tanimli İndirim Raporu Raporu
  -Departman Satış Raporu
  -Stok Satışları Raporu

Web tabanlı ek raporlama

 • -İade edilen ürünler
  -Kara listedeki kartlar
  -İptal Edilen Kartlar
  -Beklemedeki kartlar
  -Fiş döküm raporu
  -Kasiyer performans raporu (Mağaza bazlı)
  -Kasiyer performans raporu (Kasiyer bazlı)
  -Yeni versiyonla beraber yeni liste,
  -İade edilen ürünler
  -Müşteri kartları raporu: bütün kart raporlarını kapsayacak
  -Müşteri satış raporu
  -Fiş döküm raporu
  -Kasiyer performans raporu (Mağaza bazlı)
  -Kasiyer performans raporu (Kasiyer bazlı)

Aktarım Uygulamaları

Genius Open veritabanı ve aktarım sistemi, kasalar, mağazalar ve merkezde olmak üzere 3 farklı lokasyonda değişik görevler üstlenir. Kasalarda satış işlemlerinin kaydedilmesi ve ürün bilgileri ile diğer tanımların alınmasını sağlar. Mağazalarda kasalardan alınan satışların merkeze aktarılması, merkezden gelen tanım, ürün ve müşteri bilgilerinin alınması ve kasalara iletilmesi, merkeze satış bilgilerinin gönderilmesi gibi işleri yürütür.

Merkezde ise mağazalardan gelen satış bilgilerinin alınması ve kaydedilmesi, tanım bilgilerinin mağazalara gönderilmesi ürün ve müşteri bilgilerinin mağazalara gönderilmesi veritabanı ve aktarım uygulamalarından oluşan sistem tarafından yürütülür.

Bilgi aktarımında kasalar ve mağaza bilgisayarı arasında mevcut lokal alan ağından faydalanılırken mağaza ve merkez bilgisayarları arasında Active Directory yapısı sözkonusu ise kısmi olarak MSMQ (Microsoft Message Queue) yöntemi kullanılır.

Genius Open Pos Satış yazılımı standart özellikler :

 •  Dokunmatik ekran veya Klavyeli kullanım
 •  Taksit Önerisi
 •  En iyi kampanya seçimi (Best Choice)
 •  Ürün arama
 •  Müşteri arama
 •  Belge arama
 •  Sepet Satışı
 •  Recovery    (Arıza ve elektrik kesintisi durumunda)
 •  SurePOS 300/500/700 Karma Donanım  kullanımı
 •  Satış işlemleri
 •  Fiş (Perakende Satış Fişi)
 •  Fatura
 •  Tax-Free
 •  Diplomatik Satış
 •  Kampanyasız Satış
 •  Otomatik İade ve Değişim
 •  Manuel İade
 •  Müşteri
 •  Sorgulama
 •  Yeni Müşteri Girişi
 •  Bilgi Ekleme
 •  Kart Ekleme
 •  Gift Kart
 •  Puan ve Gift Kart
 •  Satış
 •  Sorgulama
 •  Fiyat Görüntüleme
 •  Satış Dışı İşlemler
 •  Hediye / Değişim  Kartı
 •  Tadilat
 •  Ürün Rezervasyonu
 •  Avans  /  Çekme
 •  Mali Raporlar (Z,X, Mali Hafıza)
 •  EKÜ Raporları
 •  Kasa Raporları
 •  Bakım İşlemleri
 •  Veritabanı bakımı
 •  Barkod Okutularak
 •  Barkod Numarası girilerek
 •  Ürün Arama özelliği kullanılarak
 •  Ürün Menü yada grupları yaratılarak,  (Kısa yol ekran butonları ile)
 •  Satış Temsilcisi Kodu girişi  (Prim Sistemine veri sağlamak için)
 •  Müşteri Arama Özelliği
 •  Kasadan Müşteri tanımlama özelliği
 •  Satışın askıya alınması
 •  Askıdaki satışın çağrılarak satış yapılması

 

İade Yönetimi

Müşterinin iade etmek istediği belge içindeki ürünler o belgeye uygulanmış kampanya koşullarına göre sistem tarafından otomatik olarak hesaplanan iade fiyatından alınır.

Genius Open perakendeciye iadesini düşünmeden istediği sayıda kampanya uygulama olanağı sağlar.(Aynı üründe de)

Ödeme Yönetimi 

Banka , Döviz , iade çeki , hediye çeki ödemelerini sorunsuz yapmanızı sağlayan iade ve muhasebe sistemiyle tam entegre ödeme yönetim sistemidir.

Kampanya ve Müşteri Modülleri 

Müşteri kart modülü ile tamamen entegre çalışan Kampanya modülümüzün kullanım kolaylığı ve esnekliği sayesinde zamanın gereklerine göre birçok değişik promosyon yapılıp; elde edilen promosyon sonuç verilerine göre bir sonraki adımdaki promosyon ve kampanyaları seçmede yardımcı olmaktadır.

 • Merkezi Kampanya yönetim modülüdür.
 • Mağaza Grupları veya Mağazalar için kampanya tanımları yapılamasını sağlar.
 • Yapılan kampanya tanımlarının mağazalara akarılması için gerekli veriyi hazırlar.
 • Mağaza ve merkezde çalışan tam entegre GeniusOpen Müşteri Modülü, GeniusOpen Puan ve Çek Modülü,  GeniusOpen Kampanya Modülü ile müşterilerinize özel ve kişiselleştirilmiş hizmetler sunarak yeni müşteriler kazanabilir, mevcut müşterilerinizde ise marka bağlılığı yaratabilirsiniz.
 • Kullanım kolaylığı ve esnekliği sayesinde zamanın gereklerine göre birçok değişik promosyonlar tasarlayıp, uygulayabilir, elde edilen promosyon sonuç verilerine göre bir sonraki adımdaki promosyon ve kampanyalarınızı daha etkili seçebilirsiniz..
 • Çok çeşitli çoğu zaman ilk kez denenmiş promosyon ve kampanyalar ile rakipleriniz ile fark yaratarak; yeni ve kalıcı müşteri sayısını hızla arttırabilirsiniz

Kampanya Yönetim sistemimizde yer alan bazı müşteri ve satış artırıcı özellikler

– Puan , hediye kartı , Hediye çeki , iade ve müşteri modüllerimiz en düşük bağlantı hızlarında bile merkezi ve anlık olarak çalışabilmesi.
– Kampanyaların tüm zincirdeki mağazalara uygulanacağı gibi belirli zamanlarda belirli mağazalara da uygulanabilmesi.
– Kampanya tiplerinde müşteri segmentasyonu bir kriter olarak kullanılabilmesi ve bu sayede tanımlı müşteriler ile ilk kez gelen müşterilerin daha ilk aşamada ayrılabilmesi.
– Bütün kampanyaların belirli bir reyonu veya ürünü kapsayabileceği gibi ürün kategorilerine uygulayabilmesi.
-Müşteriye anında kampanya önerisinde bulunulabilmesi: “eğer bu ürünlerden 1 adet daha alınırsanız 10 lira daha indirim kazanabilirsiniz gibi”.
– Perakendecilerin günümüzde vazgeçilmezi olan bankalar/kredi kartları için tasarlanmış ödeme kampanyaları ile Banka kampanyaları daha etkin kullanılabilmesi.
– Ürün grupları ve kampanya sayıları artıkça birçok perakendecide sorun haline gelen iç içe geçmiş kampanyalar arasından müşteri lehine en iyisinin uygulanmasını sağlanması.
– Farklı tipte puan ve farklı tipte çek özelliği ile puan ve çek kampanyalarında farklılaşmanın sağlanması.

Genius

 

Genius